„Istotność” i „wpływ” badań mierzy się między innymi poprzez zliczanie liczby wyświetleń, pobrań i cytowań publikacji. Dlatego dla badaczy i instytucji istotne jest, aby ich własne publikacje można było łatwo znaleźć w systemach wyszukiwania informacji bibliotek, takich jak katalogi biblioteczne czy bazy literatury, a także w wyszukiwarkach akademickich, takich jak Google Scholar czy BASE – ponieważ tylko to, co uda się znaleźć, będzie przeczytane i być może zacytowane.
Szerokie rozpowszechnianie wyników badań jest również wymagane przy ocenie badań i jest powszechnie mierzone liczbą wyświetleń, pobrań i cytowań publikacji naukowych. Fundatorzy badań, którzy chcą zapewnić „wpływ” finansowanych projektów, wymagają nawet wyraźnego określenia strategii rozpowszechniania w umowach o finansowaniu. Na przykład wzór umowy o dotację w ramach programu „Horyzont 2020” zawiera co najmniej siedem sekcji dotyczących widoczności, rozpowszechniania i promowania wyników badań. Przygotowano szczegółowe wytyczne, które zawierają wytyczne dotyczące wykorzystania mediów społecznościowych w projektach unijnych oraz instrukcje, jak efektywnie z nich korzystać.
Jednocześnie dorobek literatury naukowej stale rośnie. Utrudnia to autorom nie tylko zwrócenie uwagi na własne publikacje, ale także przyczynia się do grożącego kryzysu odkrywalności, utrudniając czytelnikom identyfikację odpowiednich treści. Dostarczając bogate i pouczające metadane, ASEO pomaga uniknąć przeciążenia informacjami i poprawić orientację.